Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Míváš někdy ten nepříjemný pocit, že čas je krátký na tvé sny? Že den utekl, ani nevíš jak? Dnes ti dám 4 dobré zásady, které ti pomohou stihnout věci, které stihnout máš. 

Ach ty priority!

Ano, tohle je klíčové! Věci, které stihnout máš! Ne úkoly, které se na tebe hrnou. Pojďme si v tom udělat pořádek! Už jsi zase dělala věci, které nesouvisí s tebou a něco ti sebralo čas? Nejsi sama. Všichni se s tím pereme.

“Nemáme málo času – jen ho příliš mnoho promarníme!”

Seneca

Následující 4 zásady patří ke zlatým pravidlům time managementu. Jsou doslova pokladem organizace času.  Už pomohla těm nejúspěšnějším lidem v různých oblastech podnikání, natáhnout čas tak, jak to potřebuji.

Hodí se všem! Matkám v domácnosti, které musí být těmi nejlepšími manažerkami, aby to všechno zvládly! Ženám, které si chtějí plnit své sny, zvládnout seberealizaci i rodinu a nastavit své hranice.

Uvědom si, že času máš dost- jen ho přerozděl

Všechno vychází z dobrého základu. Tím je stanovení si priorit. Vlastně ne, to je až další krok! Protože, abychom si priority stanovili, musíme si uvědomit, co vlastně v životě chceme. Položit si tyto otázky: 

  • Kam má můj život směřovat
  • Jaký chci žít životní styl
  • Jakou chci mít rodinu
  • Kde a jak chci bydlet
  • Co mě naplňuje
  • Co mě baví a dělá radost
  • Čeho chci dosáhnout seberealizací a kdy
  • …..
Dej si rande sama se sebou

I když „nemáš čas“, dej si na to čas. Ujasni si co chceš. Když to totiž neuděláš, může se stát, že nebudeš mít čas nikdy. Zahlcená povinnostmi a pocitem, že musíš stihnout vše. Že budeš žít sny někoho jiného a plnit nesmyslné úkoly. Tedy mimo tvou vizi.

Pocity marnosti a vyhoření vždy souvisí s tím, že nežiješ svůj smysl.

Proto ho najdi. A znovu a znovu – čas od času – aktualizuj. Je to jiné, když máš malé děti, když rozjíždíš firmu, když měníš kariéru nebo vztah. 

Lidé, kteří uvízli v minulosti a minulých přáních, se stávají zrobotizovanými plniči úkolů, které už v této jejich životní etapě nedávají žádný smysl.

Kdo to má vědět, když ne ty

Tak tedy 4 zásady, jak získat čas. Pro úkoly, které jsou opravdu tvé! Aby ses mohla zbavit nepodstatného, musíš zjistit, o co právě tobě jde. Začneme sebereflexí. Stavíme priority od základu a tím je to, co v životě chceš.

Zásada 1 – stanov si záměr co v životě chceš

Má to tedy co dělat s tím, co je pro tebe opravdu důležité. V různých oblastech. Ale nedávej si toho mnoho! Nejsou to cíle, ale skutečné priority života. Od toho se budou odvíjet tvé další kroky.

Zásada 2 – rozděl své aktivity na důležité & nedůležité a naléhavé & nenaléhavé.

Napiš si všechny aktivity, které děláš a rozděl je do 4 různých oblastí. Důležité je to, co má (viz zásada 1) co dělat s tvým životným smyslem. Naléhavé je to, co momentálně spěchá.

V hlavě by ti stále měl blikat nápis: je toto důležité pro můj záměr?

Něco je důležité, ale nespěchá to – něco je nedůležité ale spěchá to. A to je ten klíč! Paradoxně bys měla dělat více věci, které jsou důležité, i když nespěchají.

V realitě se ale děje to, že věčně děláš věci, které nejsou důležité, protože spěchají. Speciální kategorii je oblast věcí, které nespěchají, ale někdo nám namluvil že spěchají!😀 Nenech se uvést do stresu. 

Zásada 3 – co není důležité,  udělej rychle nebo se toho zbav

Jestli se toho zbavíš tak, že povinnost přeneseš na někoho jiného, tedy deleguješ nebo tak, že najdeš způsob, jak to nedělat, je fuk! Rozhodně do toho nedávej příliš času a energie. 

To je velká chyba většiny lidí. Příliš zabřednou do věcí, které pro jejich život a záměr nejsou vůbec důležité. Perfekcionismus v tomto případě není na místě!

Zásada 4 – pokud je něco pro tvůj záměr důležité, tak tomu věnuj hodně času

A je jedno, jestli je to naléhavé nebo nenaléhavé! Dej tomu svou pozornost, svou energii a svůj čas. Budeš se pak cítit skvěle!

A o to jde! Cítit se dobře, bez pocitu viny, že nestíhám vše.

Proč? Protože nemám!

A ještě jeden bonusový tip 🎁 Jsou lidé, kterým věnuješ svůj čas, v souladu s tím, co od života chceš? Můj oblíbený citát to dokresluje:

„Čas utíká různě – podle toho s kým“

W.Shakespeare

Příště budeme pokračovat dál… dozvíš se JAK rozpoznáš, co je zbytečné dělat. Komu, co a jak delegovat ❤️

DEJ SI ODEBÍRAT novinky a pošlu ti další článek e-mailem

S ♥️ Klaudie


	

Leave a comment

Language